вівторок, 12 травня 2020 р.

Урок природознавства 5 клас: "Взаємозв'язки між організмами у природі"




Доброго дня! Завдання з природознавства для 5 класу. Опрацювати параграф № 43 "Взаємозв'язки між організмами у природі"; в друкованому зошиті - ст.82 - 83 (заповнити). Виконати тренувальні вправи - за посиланнями. Скласти 5 ланцюгів живлення в різних угрупуваннях (поля, лісу, саду, річки, озера тощо).

Тренувальні вправи. Скласти ланцюги живлення:








Всі живі істоти є об'єктами харчування інших живих істот, тобто пов'язані між собою харчовими зв’язками або ланцюгами живлення. Харчові зв'язки в угрупуваннях - це механізм передачі енергії від одного організму до іншого або інших.
    Наприклад:
Зелений листок → Гусінь → Горобець → Яструб

У кожному угрупуванні харчові (трофічні) зв'язки переплетені в складну мережу, так як організми будь-якого виду є потенційними об'єктами для їжі багатьох інших видів.    Наприклад, ворогами попелиць є личинки і жуки сонечок, личинки мух, павуки, комахоїдні птахи і багато інших тварин. За рахунок дубів в листяних лісах можуть жити кілька сотень форм різних членистоногих, фітонематод, паразитичних грибків і т.д.; хижаки зазвичай легко переключаються з одного виду на інший. Деякі хижаки можуть споживати в певній мірі і рослинну їжу.
·                                 ПРИКЛАДИ ХАРЧОВИХ ЛАНЦЮГІВ:
·                                  
·                                 Польовий. Квітка (конюшина) — запилювач (метелик) — ящірка — птах (сокіл).
·                                 Луговий. Трава – заєць — лисиця — вовк. Сік рослини — попелиця — сонечко — павук — жаба — їжак — лисиця.
·                                 Морський. Планктон — циклопи — кілька — кайра — людина.
·                                 Річковий. Фітопланктон — рачки дафнії — плотва — окуні — щука — видра.
·                                 Лісовий. Кора дерева — жуки-короїди — дятли — сови-яструби.


Немає коментарів:

Дописати коментар